Czym jest poliuretan?

Jest to polimer składający się z dwóch surowców: poliolu oraz izocyjanianu, które uzyskuje się z ropy naftowej. Dzięki zmieszaniu tych elementów z materiałami pomocniczymi, do których zalicza się stabilizatory, katalizatory i środki spieniające, możliwe jest rozpoczęcie reakcji chemicznej. Regulowanie właściwości powstającego PU jest bardzo proste, ponieważ wystarczy do tego zmiana składników oraz proporcji danej mieszaniny. Możliwe jest wówczas uzyskanie wyrobów charakteryzujących się różnymi parametrami sztywności i elastyczności, które można dopasować do własnych potrzeb.

Należy zwrócić uwagę na to, iż poliuretany są mniej topliwe niż poliamidy, co pozwala na ich prostsze przetwarzanie. Mają również niższą odporność mechaniczną. Z uwagi na ich właściwości stosowane są przede wszystkim do produkcji elastycznych włókien spandeksowych, takich jak elastyn czy lycra. Włókna te natomiast przeznaczone są do tworzenia wyrobów gumowych, takich jak podeszwy butów, pianki, odbojnice czy różnego rodzaju części zawieszenia samochodów.

Można stwierdzić, że poliuretan w wyjątkowy sposób ułatwia życie. Towarzyszy nam bowiem w trakcie wykonywania codziennych prac domowych, w trakcie treningu czy zawodów sportowych, a także podczas jazdy samochodem. Występuje również w materacach, lodówkach, rolkach czy elementach ochronnych kabli. Uniwersalne możliwości zastosowania sprawiają, że gdyby nie PU, nasz świat nie miałby szans na funkcjonowanie.

Aktualnie jest to jedno z najważniejszych i najchętniej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Warto jednak zauważyć, że z uwagi na nowoczesność tego materiału nie należy się martwić o zapotrzebowanie, które według wszelkich prognoz będzie stale wzrastać.

Przewiń do góry